Мультиварка незамінна

1. Приготування каш, плову

Будь-які каші в мультиварці, за умови дотримання пропорцій, будуть, як кажуть, крупинка до крупиночки. Не варто переживати, що каша пригорить або «втече», як це буває під час приготування круп, які містять крохмаль (пшенична, кукурудзяна).
Важливо!!! Але все-таки, не треба думати, що мультиварка здатна розуміти, яку саме кашу ви любите і що ви вважаєте смачним, а що ні.
Мультиварка всього-на-всього готує за програмою – закипання, а потім тушкування. Переваги варіння каші в мультиварці в тому, що каструля герметично закрита (крупи ніби «томляться»), а смак самої страви залежить і від пропорцій, і якості інгредієнтів і ще від багато чого іншого.
Якщо ви почнете готувати за рецептами з книги, що додається до мультиварки, то швидко зрозумієте, що майже в кожному випадку потрібно вносити корективи.
Не турбуйтеся, якщо щось не виходить. Пробуйте знову, щось змінюйте. З часом ви визначите ідеальні пропорції для ваших улюблених страв з мінімальними витратами часу і сил.

2. Тушкування будь-чого

  • Всі види бульйонів і холодець
  • Топлене молоко
  • Peposo (м’ясо, тушковане у вині)
  • Мариновані гриби, гриби в сметані
  • Швидке скисання молока
  • сир

3. Приготуванні бульйонів

Мультиварка – просто геній в приготуванні бульйонів!
Бульйони з мультиварки виходять прозорими і дуже ароматними, за рахунок того, що бульйони готуються в режимі Тушкування, не відбувається перемішування інгредієнтів бульйону і його замутнення.
Важливо! Після приготування бульйону, постарайтеся не збовтати осад з дна каструльки. Переливайте бульйон в звичайну каструльку дуже повільно і обережно.

4. Приготування страв або інгредієнтів, які не надто апетитно пахнуть під час приготування, або можуть забруднити плиту

  • Запікання буряка
  • Приготування овочів для зимових салатів
  • Кип’ятіння молока

5 . Випічка в мультиварці не дає такого жару, як випічка у звичайній духовці, тому мультиварка дуже знадобиться любителям випічки в будь-яку пору року

А зараз я хочу зупиниться на виявлених мною недоліках мультиварки.

1. Режими Тушкування і Випічка.

Мінімальний час Тушкуванн, який можна встановити в мультиварці Panasonic – 60 хв , в режимі Випічка – 40 хв.
Питання, хіба складно було надати можливість виставляти час приготування в цих режимах самостійно? Питання, звісно , до виробників.

2. Хотілося б бачити час приготування в режимі Гречка, Плов і Молочна каша

3. Зручніше було б, якби таймер і панель управління були розміщені не на фронтальній частині мультиварки, а на її кришці.

Поки що все.

А тепер знову про хороше 🙂
Про те, кому і чому буде цікава або й необхідна мультиварка.

1. Любителям та поціновувачам чистої кухні.

Я давно для себе вирішила, що існує 4 категорії господинь і господарів:

  1. любителі готувати
  2. любителі прибирати
  3. не люблять прибирати
  4. не люблять готувати

Якщо у вашому будинку чисто і всі члени сім’ї різноманітно і смачно харчуються вдома щодня, отже, прибиранням і приготуванням їжі займаються різні люди. Цей факт уже перевірений багато разів 
Чистоту люблять усі, але от драїти, відчищати і вичищати готовий далеко не кожен. Я належу до 3 типу. Я готова прибрати тут і зараз, але взятися за генеральне відмивання шафок, шухляд та іншого… для мене завжди насильство над собою.
Найбрудніші кухні ті, де часто смажать щось на олії, готують всілякі соуси…
Я зараз майже не користуюся плитою для смаження будь-яких продуктів.
Засмажка для борщу, соус для курки, кип’ятіння молока… Все це швидко і без бризок готується в глибокій мультиварочній каструлі!
Більше того, каструля мультиварки очищується легко і швидко навіть без миючих засобів!

2. Любителям каш

Додам лише, що з мультиваркою ніколи не виникне необхідність віддирати пригорілу кашу від каструльки, навіть якщо ви помилитеся з режимом і часом приготування каші.

3. Любителям готувати йогурти

Напевно, на перший погляд цей пункт здається дивним, але якщо згадати, що йогурти готуються з кип’яченого молока, то відразу все стане на свої місця.

4. Лінивим і тим, хто цінує свій час

Цей пункт, швидше резюмує 3 попередні, тому щоб не повторюватися, нічого писати не буду 

5. Тим, хто не любить смажити в олії

Внутрішнє покриття каструлі мультиварки дозволяє смажити що завгодно (омлет, картоплю, овочі, оладки) без жодної краплини олії. При цьому нічого не пригорає і не прилипає .

6. Забудькуватим господиням

Я деколи вмію залишити на плиті варитися кашу або підігріватися суп і піти з чистою совістю на прогулянку з дитиною або в магазин.
Якщо у вас теж таке іноді трапляється , то мультиварку варто купити і розігрівати саме в ній.

7. Тим, хто вважає, що приготування їжі (або її розігріваня) в мікрохвильовці – це не дуже здорОво.

Я не впевнена, що мікрохвилі насправді шкідливі для здоров’я, але на практиці переконалася в тому, що розігрівати в мультиварці їжу дуже просто і швидко.
Розігрів випічки зручний у режимі Випічка, каш та інших других страв – в режимі Тушкування або Підігрів, залежить від того, як швидко потрібно розігріти їжу.

8. Мандрівникам

Якщо ви іноді або часто подорожуєте з дитиною або хочете завжди, навіть на відпочинку, мати можливість приготувати щось самостійно, мультиварка вам знадобиться точно.
Мультиварка досить компактна, тому її легко можна взяти з собою на море або в подорож і не переймаючись, готувати дитині в готельному номері каші, супи та інше…

9. Вегетаріанцям

Просто тому, що основу раціону вегетаріанців складають каші і всіляка “здорова” їжа – без зайвої олії, смаження та іншого.

10. Студентам , що живуть в гуртожитках

Скоріше за все, в будь-якому гуртожитку дозволено мати електрочайник в кімнаті, а значить, з точки зору пожежної безпеки, проти мультиварки не повинно бути особливих заперечень.
Маючи мультиварку в своїй кімнаті, можна без зайвої метушні і клопотів смачно снідати, готувати пироги ну і багато іншого.